Co je to UTM (Urchin Tracking Module)

ANALYTIKA

Urchin Tracking Module (UTM) je řada parametrů, které můžete přidat do URL adresy, abyste mohli sledovat a analyzovat zdroje provozu na vašich webových stránkách. Tato metoda je často používána v online marketingu a analytice pro sledování kampaní, zdrojů provozu a konverzí.

UTM parametry jsou připojeny ke koncové části URL adresy a poskytují informace o tom, odkud návštěvníci přišli a jak se chovali na webu. To pomáhá vám a vašemu týmu analyzovat úspěšnost různých marketingových kampaní a strategií.

Základními UTM parametry jsou

  • utm_source: Tento parameter označuje zdroj provozu, například název konkrétního webu nebo platformy, odkud návštěvníci přišli (např. Google, Facebook, Twitter).
  • utm_medium: Tento parameter označuje druh média, kterým byla kampaň distribuována (např. cpc pro placenou reklamu, organic pro organický provoz, email pro e-mailový marketing).
  • utm_campaign: Tento parameter označuje konkrétní název kampaně nebo akce, kterou chcete sledovat (např. letní-vyprodej-2023).
  • utm_term: Pokud provádíte placenou reklamu, tento parameter označuje klíčová slova, která byla použita v reklamní kampani.
  • utm_content: Tento parameter může být použit pro rozlišení různých variant obsahu nebo odkazů v rámci jedné kampaně.

Po implementaci UTM parametrů můžete použít nástroje pro analýzu webu, jako je Google Analytics, k sledování a analýze provozu, konverzí a úspěšnosti různých marketingových aktivit. UTM parametry vám umožní získat detailní informace o tom, jak různé zdroje provozu přispívají k vašemu online úspěchu.

Související témata

AIDA

ANALYTIKA MARKETING

AIDA je klasický marketingový model popisující kroky, které potenciální zákazník podniká při rozhodování o nákupu produktu nebo služby.

Více

API

ANALYTIKA VÝVOJ

API (Application Programming Interface) je soubor pravidel, protokolů a nástrojů, které umožňují dvěma nebo více softwarovým aplikacím komunikovat a interagovat mezi sebou.

Více

Bounce rate

ANALYTIKA MARKETING

Bounce rate neboli míra okamžitého opuštění udává kolik % lidí opustilo web, aniž by navštívilo další jeho stránku.

Více

Cookie

ANALYTIKA MARKETING

Cookie je malý textový soubor, který je webovým serverem odeslán do webového prohlížeče a uložen na zařízení uživatele, obvykle na pevném disku.

Více

Zapomněli jsme na něco? Napište nám, rádi doplníme.